Śledziówka, czyli maślana kolacja zwana podkurkiem.

Dzień zwany śledziówką, śledzikiem, maślaną kolacją zwaną podkurkiem. Wieczór z wtorku na „Środę Popielcową”, który kończy hucznie czas karnawału i zabawy, początek „Wielkiego Postu”.  Ten zwyczaj miał przypomnieć, że nadchodzą długie tygodnie pozbawione smacznych dań mięsnych. W miejscach, w których odbywało się zapustne, ostatnie granie o północy wnoszono garnek z żurem, śledzia na patyku, rybi szkielet lub śledzia, którego wycinano z papieru. Miało to symbolizować rozpoczęcie postu a śledzik i wodnisty żurek zajmą główne miejsce w jadłospisie.  W szlacheckich i mieszczańskich domach ten dzień kończono późną maślaną kolacją tzw. podkurkiem, bo spożywana przed pierwszym pianiem koguta. Podczas kolacji podawano śledzia, nabiał i pieczywo. Prawdopodobnie w półmisku z podkurkiem pod pokrywką ukrywano wróbla. Gospodarz domu podnosząc pokrywę wypuszczał ptaszynę na wolność. Miało to oznaczać, że wraz z odlatującym wróblem odlatują sute poczęstunki i huczne zabawy. Zaś z nadejściem północy wszystkim uczestnikom podkurka posypywano głowy popiołem. To tyle krótkiej historii jak to w Polsce z tym śledzikiem bywało.

A jak w tym roku? We wtorek 21.02.2012 r. na polskich stołach będzie królował śledź i mocny trunek spożywany przy dźwiękach muzyki. Jak zostanie przygotowany i co połączy go z dawnym zwyczajem zależeć będzie od gospodarza?

Na Wyspach Brytyjskich to Mardi Gras, co znaczy ostatki, zapusty lub Pancake Tuesday. W tym dniu na angielskich stołach królują naleśniki tzw. (pancakes).

W Szwecji i innych krajach północnej Europy jada się w tym dniu ciasteczka o nazwie semle. Coś na wzór naszego „Tłustego czwartku”.

Francja ma tzw. „Tłusty wtorek”, w który organizuje się parady a młodzi chłopcy biegając po ulicach rozsypują mąkę i rozbijają surowe jajka.

W ten dzień najhuczniej bawią się w Nowym Orleanie i Sydney?

Podejrzewam, że nam Polakom również w tym dniu nie zabraknie fantazji i ochoty do zabawy.

Pozdrawiam Beata „ImbrykArt.”

Informacje o Beata i Waldek

Rękodzieło polskie w sztuce użytkowej. Nasze prace dla waszego domu. Wasz dom pięknem ozdobiony. Zapraszam Beata i Waldemar Imbryk Art.
Ten wpis został opublikowany w kategorii OD TWÓRCY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.